NBA: O`Neal, Kidd aj Bibby v premiére s prehrou

Shaquille O'Neal (vpravo) v súboji s DJ Mbengom (Los Angeles Lakers). Debut v drese Phoenixu Shaqovi síce vyšiel, Suns ale prehrali s jeho bývalým zamestnávateľom o 6 bodov. (Autor: AP)
SITA|21. feb 2008 o 12:00

WASHINGTON 21. februára (SITA) - Dlho očakávanú premiéru v drese Phoenix Suns si v stredu proti svojmu bývalému klubu odkrútil Shaquille O`Neal, arizonský tím však v priamom súboji ...

WASHINGTON 21. februára (SITA) - Dlho očakávanú premiéru v drese Phoenix Suns si v stredu proti svojmu bývalému klubu odkrútil Shaquille O`Neal, arizonský tím však v priamom súboji o pozíciu lídra Pacifickej divízie na Los Angeles Lakers nestačil a prehral 124:130. O`Neal nastúpil v hektickom zápase v základnej zostave a za 29 minút stihol streliť 15 bodov, z toho 9 v poslednej časti hry. "Som v lepšej forme, ako som si myslel. Určite mi pomohla výnimočná dávka adrenalínu prirodzene spojená s okolnosťami tohto zápasu,“ vyjadril sa k svojmu účinkovaniu pred viac ako 18-tisíc divákmi vo svojom novom pôsobisku v US Airways Center 35-ročný pivot. Vo svojej bohatej kariére odohral rodák z New Jersey v drese Lakers 8 sezón v období 1996 - 2004, v stredu ho na palubovke zatienil jeho dlhoročný spoluhráč Kobe Bryant, ktorý sa so 41 bodmi na konte posunul v historickom rebríčku strelcov na 27. miesto pred Davida Robinsona. "Bola tu naozaj príjemná atmosféra. Pripomínalo mi to duel play off. Som rád, že som mohol byť pri tom,“ povedal druhý najlepší strelec doterajšieho priebehu súťaže hrajúci so zraneným pravým malíčkom na ruke.

Ďalší ostro sledovaný debut mohli diváci vidieť v New Orleans, kde sa prvý raz v drese Dallasu predstavil Jason Kidd. Ani ten sa však vo svojom úvodnom súboji v novom tíme nemohol tešiť z výhry, Mavericks boli totiž na Hornets krátki a prehrali 93:104. Tridsaťštyriročný hráč dokázal za 37 minút streliť iba osem bodov, tréner Avery Johnson ho však po zápase pochválil: "Mal dnes niekoľko skvelých prihrávok (5 asistencií - pozn. SITA), jeho spoluhráči si však niekedy zabudli pýtať loptu. Tento zápas bol pre nás tak trochu tréningový. Nemáme totiž veľa času, potrebujeme využiť každý tréning a zápas na to, aby sa všetci s novým hráčom zohrali.“ Nová akvizícia v tíme súpera vzbudila pozornosť hráčov Hornets. "Boli sme z toho vzrušení, že budeme tímom, ktorí s Dallasom v novom zložení odohrá prvý zápas. Zároveň sme vedeli, že ešte nebudú zohratí a to sme sa snažili využiť,“ priznal taktický zámer domáceho tímu spolu s hosťujúcim Dirkom Nowitzkim najlepší strelec duelu Chris Paul.

Sympatickým prístupom sa prezentovali diváci v Sacramente, ktorí sa na Mika Bibbyho pre jeho odchod z mužstva nenahnevali a pri jeho premiére v drese Atlanty práve na ihrisku Kings ho privítali nevídaným potleskom. "Ľudia nezabudli na všetky tie pekné chvíle, ktoré sme tu spolu počas môjho sedemročného pôsobenia zažili,“ povedal vrelým privítaním potešený 29-ročný rozohrávač. Bibby však podobne ako O`Neal a Kidd so svojím novým tímom neokúsil radosť z víťazstva, z troch stredajších debutantov sa však predviedol najlepším výkonom so 17 bodmi na konte.

Druhé triple-double v rade v stredu zaznamenal najlepší strelec súťaže LeBron James, Cavaliers na rozdiel od utorkovej prehry v Houstone dokázali jeho výkon v podobe 31 bodov, 14 doskokov a 12 asistencií v Indiane zužitkovať na víťazstvo 106:97. "LeBron James je pre mňa tento rok jednoznačným MVP. Je mi jedno, koľko zápasov ešte zostáva do konca, on je jednoducho senzačný,“ zložil hlbokú poklonu svojmu najlepšiemu hráčovi tréner Mike Brown. Dvadsaťtriročný najužitočnejší hráč nedeľňajšieho All-Star zápasu prijal pochvalu od trénera s veľkou dávkou skromnosti: "Snažím sa iba hrať svoju hru. Nehrám spôsobom streliť čo najviac bodov. Záleží mi aj na tom, aby som pomohol spoluhráčom na oboch stranách ihriska.“

Výsledky - streda:

• Philadelphia - New York 124:84

Najviac bodov: W. Green 21, T. Young 20, Iguodala 19 - Crawford 14, E. Curry 12, Z. Randolph 10, štvrtiny: 37:17, 35:19, 30:21, 22:27, 12 881 divákov

Toronto - Orlando 127:110

Najviac bodov: Bosh 40, Delfino 23, Calderon 19 (13 asistencií) - D. Howard 37 (15 doskokov), Lewis a Türkoglu po 16, štvrtiny: 31:24, 33:26, 38:32, 25:28, 19 800 divákov

• Indiana - Cleveland 97:106

Najviac bodov: Granger 30, Murphy 20, Rush 12 - L. James 31 (14 doskokov, 12 asistencií), Hughes 19, Gooden 17, štvrtiny: 26:34, 28:26, 27:19, 16:27, 13 096 divákov

• New Jersey - Chicago 110:102 po predĺžení

Najviac bodov: V. Carter 33, Marcus Williams 25, R. Jefferson 24 - Joe Smith 17, B. Gordon 14, Deng 13, štvrtiny: 20:23, 31:21, 20:25, 23:25 - 16:8, 15 150 divákov

• Milwaukee - Detroit 103:98

Najviac bodov: Redd 27, D. Mason 16, Bogut 14 (14 doskokov) - Billups 34, R. Wallace 21, Prince 13, štvrtiny: 29:25, 28:17, 24:22, 22:34, 14 211 divákov

• New Orleans - Dallas 104:93

Najviac bodov: Paul 31 (11 asistencií), Stojakovič a David West po 18 - Nowitzki 31, J. Terry 14, Dampier 11, štvrtiny: 24:22, 23:22, 28:20, 29:29, 15 941 divákov

• Phoenix - Los Angeles Lakers 124:130

Najviac bodov: Stoudemire 37 (15 doskokov), Nash 26, G. Hill (10 doskokov) a Barbosa po 17 - Bryant 41, P. Gasol 29, Odom 22 (11 doskokov), štvrtiny: 29:32, 28:33, 34:30, 33:35, 18 422 divákov

Shaq pri premiére v drese Suns

• Sacramento - Atlanta 119:107

Najviac bodov: Artest 29, Kevin Martin 26, Udrih 18 (10 asistencií) - Childress 18, Bibby 17, J. Johnson 16, štvrtiny: 30:26, 32:34, 31:30, 26:17, 13 641 divákov

• Los Angeles Clippers - Memphis 100:86

Najviac bodov: Maggette 30 (10 doskokov), Tim Thomas 17, Thornton 13 - Gay 21, Warrick 20, Conley 16, štvrtiny: 21:31, 30:16, 31:20, 18:19, 16 117 divákov

Golden State - Boston 119:117

Najviac bodov: B. Davis 29, M. Ellis 26, A. Harrington 22 (12 doskokov) - R. Allen 32, Pierce 23, T. Allen 18, štvrtiny: 32:29, 18:28, 32:27, 37:33, 20 711 divákov

Domov»Halové športy»Basketbal»NBA: O`Neal, Kidd aj Bibby v premiére s prehrou